2 serveringer – 20 min – Suppe
Denne suppe med kartofler og squash, samt gulerod er heltt perfekt til efteråret og vinteren. Fyldig og mættende komfort-mad, der er nemt og hurtigt at lave. Den kan nydes både varm og kold, og du kan endda tilføje andre grøntsager fra din Eat Grim grøntsagskasse heri. Fyldig, mættende og cremet, det er lige hvad man har brug for, når det er koldt udenfor.
Ingredienser
- 1 løg
- 1 fed hvidløg
- 3 mellem gulerødder
- 2 små kartofler
- ½ squash
- 1 tsk Miso
- ½ terning grøntsagsbouillon
- Frisk timian (et bundt)
- 1 styk laurbærblad
- ¼ tsk sukker
Sådan gør du
- Sauter løg og hvidløg i en gryde – skær i mellemtiden gulerod, kartofler og squash i små tern, og placer i gryden sammen med miso, sukker og bouillon. Tilføj vand, indtil det dækker grøntsagerne.
- Kog suppen i mindst 10 minutter, eller indtil kartofler og gulerod er møre, men ikke falder helt fra hinanden. Fjern laurbærbladet, og smag så til med timian, salt og peber.
Nyd nu din lækre suppe med kartofler og squash! Velbekomme!
Skrevet af Oliver Blomqvist